"Grey Hills" is inspired by the crafts of the Navajo reservation in New Mexico. The weavers create sophisticated geometric patterns from natural wool. On a linen and cotton warp which gives the fabric its natural look, the weft yarn adds color with a softly shaded monochrome. The polyester in the composition adds stability and strength to the fabric. "Grey Hills" is available in five colors to coordinate with all the fabrics in the collection."
Upholstery for Sofas and Armchairs, Curtains, Fabrics and coverings, Furnishing fabrics
Request a special priceRichiedi un campione gratuito
Casamance | Grey Hills
126,40 €
+ Free ShippingFabric with geometric patterns from natural wool.
| Color | Beige, Baltic Blue, Khaki, Coal, Gregory |
|---|---|
| Collection | Grey hills |
| Composition | 65 % co ; 22 % pes ; 13 % li |
| Useful width | 136 cm / 54 inches |
| Match | Straight match |
| Martindale | 40000 |
| Martindale use | Heavy duty Upholstery : superior or equal to 40 000 cycles (Martindale) and superior or equal to 30,000 double rubs (Wyzenbeek) |
| Wyzenbeek | 75000 |
| Pattern direction | Not railway |
| Weight in g/m² | 603 |
| Performance Accoustique | aw – 0,15 |
| Use | Cushion, Curtain, Seat |
| Country of origin | India |
| Horizontal repeat | 4 cm / 2 inches |
| Vertical repeat | 7 cm / 3 inches |




Reviews
There are no reviews yet.