Inspiration for this new damask came from the splendid baroque decorations in the Jesuit church in Venice built during the early 18th century with its nave and aisles almost completely covered in white and green marble imitating tapestries. The original design has been scaled down and reproduced using the two-colour effect of an exquisitely coloured silk warp and a weft consisting of two threads of Novafil, one gold and one silver. The result is a seductive shimmering fabric with attractive colour effects, a soft and silky feel, light and luxurious – one of the most important fabrics in the Rubelli collection.
Upholstery for Sofas and Armchairs, Fabrics and coverings, Furnishing fabrics
Request a special priceRichiedi un campione gratuito
Rubelli | Bestegui
240,16 €
+ Free ShippingInspiration for this new damask came from the splendid baroque decorations in the Jesuit church in Venice built during the early 18th century with its nave and aisles almost completely covered in white and green marble imitating tapestries.
| Color | Blue, Cream, Gold, Red, Green |
|---|---|
| Composition | 64%VI 36%SE |
| Weight | 245 g / 0.5 lbs |
| Height | 140 cm / 55 in |
| Vertical repeat | 64 cm / 25.25 in |
| Horizontal repeat | 35 cm / 13.75 in |
| Certifications | U.S.A. CAL.TB117:2013, UK Cigarette BS5852 source 0 |
| Quality certification | .DS163 |
| Made in | Italy |




Reviews
There are no reviews yet.