PACTE proudly displays a large houndstooth pattern. It is made of 75% recycled wool and is available in a range of pure colors, obtained by the use of two colors in the warp and weft.
Curtains, Fabrics and coverings, Furnishing fabrics
Request a special priceRichiedi un campione gratuito
Casamance | Pacte
99,00 €
+ Free ShippingPACTE proudly displays a large houndstooth pattern.
| Color | Orange brule beige, Beige, Beige azurite blue, Bleu nordique grege, Grey, Black, Ocre |
|---|---|
| Collection | Vanoise |
| Composition | 75 % wo ; 25 % |
| Useful width | 140 cm / 55 inches |
| Match | Straight match |
| Martindale | 50000 |
| Martindale uso | Heavy-duty upholstery: Greater than or equal to 40,000 cycles (Martindale) and greater than or equal to 30,000 double rubs (Wyzenbeek) |
| Weight in g/m² | 470 |
| Use | Curtain, cushion, seat |
| Horizontal repeat | 4 cm / 2 inches |
| Vertical repeat | 4 cm / 2 inches |




Reviews
There are no reviews yet.